Ötvös

PRIMAVERA - Elveszett (a) gyönyörködtetés művészete
Cselőtei Boglárka ötvösművész, Bóka Krisztina képzőművész és Légrádi Dóra virágművész kiállítása

Megnyitó 2025. április 23-án szerdán 18 órakor.

A vendégeket köszönti Mascher Róbert DLA, a FISE elnöke.
A kiállítást megnyitja Rózsa Szonja, az ELLE Decoration magazin művészeti vezetője.

Megtekinthető 2025. május 9-ig
hétfő-kedd 14-18 óra, szerda-csütörtök 14-19, pénteken 14-17 óra között.

PRIMAVERA – Elveszett (a) gyönyörködtetés művészete
Hogyan lehet a merev, rideg fémtárgyat és a pillanatnyi valóságot ábrázoló fotót élővé varázsolni? Hogyan lehet lelassítani az élet múlandóságát – sőt, megállítani az időt? Hogyan lehet egyetlen témára három különböző művészeti eszköz segítségével reflektálni, és hogyan lehet ezeket a médiumokat egymáshoz közelíteni, közös nevezőre hozni? Egy sikeres műalkotás létrehozásához valóban elengedhetetlen lenne a megfelelő kontextus megteremtése, vagy indokolt esetekben rábízhatjuk-e magunkat az ösztönös érzelmi kapcsolódásra? Szerencsés véletlenek, régi és új barátságok és egy közös, mindhárom művész által jól beszélt "virágnyelv" jellemzi a Primavera projekt létrejöttét. Pontosan egy évvel a kollaboráció születése után, kimozdulva a digitális térből, az együttműködés egy közös kurátori munkában, immár fizikai formátumban teljesedik ki. Önkifejezés, asszociatív folyamatok, a szabad alkotás öröme, újjászületés egy önmagáért-való-művészetben, Bóka Krisztina képzőművész, Légrádi Dóra virágművész és Cselőtei Boglárka ötvösművész tolmácsolásában.

Sági Luca ékszertervező, a 2023. évi Budapest Jewelry Week FISE-díjazottjának önálló kiállítása

Megnyitó 2024. szeptember 12-én csütörtökön 18 órakor.
A kiállítást megnyitja: Szabó György Munkácsy-díjas szobrászművész
Közreműködik: Vass Dániel órás

Megtekinthető 2024. október 4-ig, hétfőtől-péntekig 14-18 óra között

Alkotói tárlatvezetés: szeptember 19-én és 26-án 16-18 óra között

Sági Luca alkotásai - a képzőművészet, iparművészet, design és kézművesség határán egyensúlyozva - erős konceptuális háttérrel rendelkeznek. Mondanivalóját a klasszikus és kísérletezőbb technikák és anyagok lehető legalkalmasabb kombinációjával igyekszik közvetíteni. Számára a kortárs ékszer önkifejezési, kapcsolat- és közösségteremtő eszköz, egyfajta kommunikációs csatorna. 

Mester diplomáját a Royal Academy of Fine Arts Antwerp ékszertervezés, BA diplomáját a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tárgyalkotó, fémműves szakán szerezte. Munkáival számos kiállításon találkozhatott a közönség olyan helyeken, mint a Galerie Marzee, Galerie Beyond, DIVA Museum, Munich Jewellery Week, Brussels Jewellery Week, Melting Point Valencia, Budapest Jewelry Week és Obsessed! Jewellery Festival.

Rétegek/Layers // Litvin Natasa ékszerművész és Tóth Ágnes Réka fotográfus kiállítása

Megnyitó 2024. június 25-én kedden 18 órakor.
A kiállítást megnyitja: Fazekas Ildikó, design- és művészetmenedzser.
Megtekinthető 2024. július 5-ig, hétfőtől-péntekig 13-18 óra között.

//Rétegek//

Litvin Natasa ékszerművész, társadalomtudományi nézőpontokból kiindulva vizsgálódik, rendszerekben gondolkodik. Tárgyait a kapcsolatok-kapcsolódások témában, marginális határvonalak és összetett asszociációk mentén alkotja. Számára a hajtóerő̋ az önazonosság és az értékteremtés kifejeződése, mindezt anélkül, hogy a különböző̋ anyagokat illetően kompromisszumot kellene kötnie.

Tóth Ágnes Réka a folyamatos kísérletezésre összpontosít, az érzésekre, mozdulatokra, perspektívákra. Fotóiban a manipuláció eszközét használja, mely új nézőpontokat, benyomásokat teremt. Stílusában az ambiciózus, minimalista álláspontot követi, kompozícióit tudatosan komponálja. Ágnes lenyűgöző és érzelmes víziókat szeretne bemutatni közönségének.

Kiállítás címe „Rétegek”. Különlegessége, hogy vertikális és horizontális módon is mátrix jellegű, azaz a kiállítás a kiállításban, egymás rétegeire épülve folyamatokat, szövetet hoz létre. A kiállítás tárgyai és fotói, témái önálló kiállításként külön is „fogyaszthatóak”, ugyanakkor együtt egységet alkotnak.
A kiállítás esszenciáját a Lélek, Test, Szellem téma hármasság komplexitása alkotja, úgymint „Lélekbuborék”, „Testszövetek” és „Szellemátjáró”. Hozott és szerzett érzelmi mintákat, benyomásokat, lenyomatokat közvetít narratív ékszerekben és fotókban.

Megnyitja: Zámori Eszter, az Ékszergyakorlatok kurzus vezetője és a kiállítás kurátora
Látogatható: június 21-ig, munkanapokon 13-18 óra között.
A kiállítás a PTE MK és a FISE közös szervezésében valósul meg.
Külön köszönet a PTE MK Tárgyalkotó szakának!

A FISE Gyűjtemény ékszerműveinek alkotói:
Balázs Marianna, Besnyői Rita, Boldizsár Zsuzsa, Buzás Andrea, Dés Dóra, Égi Marcell, Fazekas Veronika, Fekete Fruzsi, Huber Kinga, Kecskés Orsolya, Kiskéry Dániel, Marosi László, Rejka Erika, Szilágyi Sapi, Vékony Fanni, Zámori Eszter

Az Ékszergyakorlatok kurzus diákmunkáit készítették:
Akácsos Eszter, Bálint Viola, Baran Péter, Bedi Dóra, Galcsik Vivien, Gyergyovits Enikő, Jantász Regina, Keszthelyi Sára, Kis Anna, Pálfai Boróka, Simonváros Csenge és Takács Eszter, Szabadi Enikő, Szalai Rebeka, Vigh Luca

Ékszergyakorlatok - Parafrázis és kiállítás, mint módszer a művészeti oktatásban

“A magyar kortárs ékszer szcéna művészeinek és munkáinak megismerését, kiállításon való bemutatását és a művész hallgatók ismereteinek bővítését, mélyítését és reflexiók készítését fontos feladatnak gondolom.
Kurzusom a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán a Tárgyalkotó alapszak fémműves és kerámiatervező hallgatóit és az osztatlan képzésben tanuló festőművész hallgatókat szólította meg. Az Ékszergyakorlatok kurzus kísérleti terep és izgalmas kihívás volt különböző művészeti területek és alkotói munkafolyamatok összehasonlításának és támogató összehangolásának. A két tavaszi szemeszter alatt a hallgatók parafrázisokat készítettek a FISE Gyűjtemény egyes ékszerműveire. Az első szemeszter munkájának eredménye a pécsi Nádor Galériában került 2023 októberében bemutatásra. Most a FISE Galériában nyíló tárlaton - az idén készült művekkel együtt - a teljes anyag látható lesz.
A diákok egy lényeges szempont szerint kapcsolódtak a választott ékszerekhez, és a függő vagy nyakék műfajában gondolkodhattak. A részletes munkamenetet kreatív naplójukban mutatják be. A kurzus a kreatív szövegírás gyakorlásának is teret adott. A hallgatók művei bekerültek a FISE Gyűjtemény Diákmunka szekciójába.”

A z Ékszergyakorlatok katalógusa itt tekinthető meg:
https://issuu.com/eszterzamori/docs/pages_ekszergyak_issura?fr=xKAE9_zU1NQ

Megnyitó 2024. február 20-án kedden 18 órakor.
A kiállítást megnyitja Fazekas Ildikó design- és művészetmenedzser.
Megtekinthető 2024. március 8-ig, hétfőtől-péntekig 14-18 óra között
fotók: Horváth Eszter, Kökényesi Eszter

Az önkeresés témáját mind a négyen különböző aspektusokból közelítettük meg.
- Diriczi Csenge ékszerei olyan belső folyamatok feldolgozását, átkeretezését kísérelik meg, mint az érzelmi biztonság nélküli felnövés nehézségei, valamint az emberi léttel kéz a kézben járó változékonyság elfogadása.
- Molnár Csaba tárgyai üzenetként törnek ki az egyén biztonságot nyújtó burkából, egy személyes szimbólumrendszeren keresztül.
- Sümegh Anna képeslapokból álló kollázssorozatában és verses grafikáiban megjeleníti belső dialógusait, és a szorongás egymásba fonódó gondolatköreit vizsgálja.
- Ujvári-Zsiga Luca pedig kísérleti installációkkal készült, melyek a halogatás okait térképezik fel az alkotó személyes tárgyainak átértelmezésén keresztül.

FISE Est sorozatunk következő alkalmával Király Fanni, Gera Noémi és Edőcs Márta számolnak be a XVII. SIERAAD International Art Jewellery Fair-en szerzett tapasztalataikról.
https://www.sieraadartfair.com/

Időpont: 2019. február 15. péntek 18.00
Helyszín: FISE Társalgó

Belépés 18 óráig a Galérián keresztül, a késők a Kálmán Imre u. 16. házszám 40-es kapucsengőjét nyomják majd.

A vetítéssel egybekötött eseményre várunk minden érdeklődőt!
A FISE és az ÉÉB szervezésében
http://www.ekszerekejszakaja.com/

Bábel tornya
diákok és szaktanárok közös ékszerkiállítása

Megnyitó: 2018. szeptember 18-án kedd 18 óra

A kiállítást megnyitja: Fazekas Ildikó, design- és művészetmenedzser

Első alkalommal került meghirdetésre az Országos Ötvös Pályázat kiírása BÁBEL TORNYA címmel, melynek célja a magyar ötvös képzések összekötése, a tehetségek támogatása, egymás látásmódjának és nyelvezetének megismerése, a határok kiterjesztése és új perspektívák teremtése.

Az oktatók egymástól függetlenül pontozták a beérkező pályázatokat, így alakult ki a végső eredmény.
A legjobb alkotásokból született kiállítás a szaktanárok tárgyaival egészül ki.
A diákok közülük hárman díjat nyernek!

Díjátadó 2018. szeptember 21-én 16:00-kor lesz a KÉKBEN!
Az esemény az ÉKSZEREK ÉJSZAKÁJA kiemelt kiállítása, mely a FISE támogatásával jön létre.

Megtekinthető 2018. október 5-ig, hétfőtől péntekig 13 és 18 óra között!

Facebook-esemény

Szeretettel várunk Titeket

a H6 kortárs ékszer csoport

Tapas de H6 című beszámoló kiállítására

A H6 egy fiatal ékszertervezőkből álló csoport: Börcsök Anna, Fazekas Veronika, Fekete Fruzsi, Horányi Kinga, Neuzer Zsófia, Tengely Nóra.
Az elmúlt hetekben több külföldi kortárs ékszerek köré épülő eseményen vettek részt, úgy mint a valenciai ékszer biennále, a Melting Point, és a Bukarestben évente megrendezésre kerülő AUTOR kortárs ékszer kiállítás és vásár. A Tapas de h6 című kiállításuk ízelítőt ad a külföldi a kiállításaikból, és terítékre kerülnek a legújabb darabjaik.

"Tettünk egy visszhangos kört Európában, és szeretnénk titeket meghívni a beszámoló kiállításunkra, ahol a legújabb kollekcióinkat lehet megcsodálni!"

Megnyitó: 2018. május 15-én kedden 19.00 órakor.
A kiállítást megnyitja: Góg Angéla, food designer

A kiállítás nyomokban ékszereket tartalmaz, a tárgyak lenyelése fulladást okoz!

A kiállítás megtekinthető 2018. június 1-ig, hétfőtől péntekig 13 és 18 óra között

Facebook-esemény => ITT

Hírek Mátranovákról
A FISE ötvösei ismét komoly létszámmal ismét birtokba vették az alkotóházat, tizenöten tevékenykednek olvasztott fémekkel és egyéb - hétköznapi ember számára akár félelmetes - anyagokkal és eszközökkel. Főként alumíniumot öntenek, domborítanak és cizellálnak.
Sőt, Borkovics Laci bácsi, a legfantasztikusabb és legsokoldalúbb támaszunk és segítőnk kérésére szélkakas is készül!
"A hangulat pompás, az idő remek!" - ez a tájékoztatás érkezett a csapattól, amelyeket a fotók alapján nem semmiképp nem tudnánk megcáfolni!
Hajrá ötvösök!

Beszámoló a Schmuck 2017 müncheni kortárs ékszer rendezvényről.
Előadó: Simonyi István művészettörténész, művészeti menedzser és gyűjtő.

Mindenkit szeretettel várunk!

Kezdési időpont: 2017. május 25. csütörtök 19 óra.
Helyszín: FISE Galéria társalgó

Színező - Dávid Attila

Tarka sorozatunkban arra kérjük a FISE-tagokat, hogy egy választott színre komponálva rendezzenek össze személyes installációt a körülöttük található tárgyakból, ezt fotózzák le, és a képen szereplő valamely tárgyról meséljenek el egy történetet.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Játékos: Dávid Attila Norbert ötvösművész

Szín: Piros, vörös.

Indoklás: Tárgyaimban sokszor szerepel ez a szín és a műhelyemben körülnézve kiderült, hogy gyakran előfordul a felhasznált anyagok és szerszámok között is.

Fő tárgy: A rácsok mögött levő piros szíves ezüst nyakék, piros selyemzsinóron… Szívbörtön a címe.

Ennek sztorija: Egy Valentin napi kiállításra készült a tárgy a Sterling Galériába… az értelmezhetősége kettős, mint a Valentin napnak. Amennyiben azt mondom, hogy: „börtönben van az én szívem”…, vagy azt mondom, hogy: „rabul ejtették a szívem”… más-más értelmet nyer a tárgy. Mindenkinek érzése szerint.

Attila munkáiról itt láthattok többet: https://www.facebook.com/oneartisanjewelry