Textiltervezés
Megnyitó: 2023. november 28. 19 óra.
A kiállítást Kerékgyártó András DLA, formatervező művész nyitja meg.
Megtekinthető 2023. december 8-ig, hétfőtől-péntekig 14-18 óra között.
ÁTHATÁSOK
Az alkotók kiállított munkái jól bemutatják sokrétű tapasztalataikat, a hasonlóságok mellett ugyanakkor a különbözőségek is láthatóvá válnak. Festett, nyomott, hajtogatott, szabott, varrott textilek különböző funkciókban jelennek meg, jól szemléltetve, hogy milyen sokféle formában vannak jelen a mindennapi életünkben és mennyire befolyásolhatják hangulatunkat, életminőségünket.
Sallay Anna innovatív módon kombinálja a különböző festési és nyomtatási módszereket, a spontán egyedi nyomatok szabadsága és az előre megszerkesztett minták együttes használata, áthatása különleges, teljesen személyes és megismételhetetlen vizuális élményt ad. Így a végtelen lehetőségek világát tárja elénk nem csak esztétikai, de felhasználás tekintetében is.
Wolf Bettina munkáira jellemző a rendkívül aprólékos kidolgozottság, az öltözékeket kisebb léptékű, az ékszerek világából ismerős finomságú kiegészítőkkel kombinálja, bővítve ezáltal azok funkcióját, használhatóságát. A ruhák mellett az alkotói folyamatba is betekinthetünk rajzok, vázlatok, moodboardok, illetve nyomatok formájában.
fennTARThatÓ - Elek Ágnes textiltervező művész kiállítása
A kiállítást megnyitja: Bojár Iván András művészettörténész,
a 10 millió fa környezetvédelmi közösség megalapítója.
A megnyitó közreműködik Varga Nóra jazzharsona művész.
A járványhelyzethez igazodva a hagyományainktól eltérő módon, a megnyitóra előzetes bejelentkezés alapján várjuk az érdeklődőket március 2.-án 17 és 19 óra között.
A megnyitóbeszéd: 17 órakor hangzik el, majd ezt követően további 4 idősávban regisztrálva 8-8 fő tekintheti meg a kiállítást az alkotó tárlatvezetésével. Bejelentkezés az alábbi linken:
https://doodle.com/poll/nb26ikxxkhxuumtw?utm_source=poll&utm_medium=link
Az eseményt az érdeklődők élőben is nyomon követhetik facebookoldalunkon.
A kiállítás megtekinthető március 19.-ig, hétfőtől-péntekig 13-18 óra között. Bejelentkezés pontos időpont megjelöléssel, legkésőbb a tervezett látogatást megelőző napon: iroda@fise.hu címen.
A kiállítás látogatásánál MASZK viselése KÖTELEZŐ.
A kiállítás képei: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=FISE.art.craft.design&set=a.2...
Melyik a fenntarthatóbb? Ha biológiailag lebomló hulladékból készítünk valamit, vagy éppen egy iparilag nehezebben közömbösíthető alapanyagot értelmezünk újra? A kulcs az újrahasznosítás és a hétköznapi funkcionalitás ötvözése úgy, hogy a folyamat minél kisebb ökológiai lábnyommal járjon.
Elek Ágnes végzettsége szerint textilművész, alapvetően mégis bútor- és ékszerkollekciókat láthatunk tőle, melyekben a textil, mint funkciót kapott, újrahasznosított alapanyag jelenik meg. Az anyagválasztással a fenntarthatóság és a folyamatosan változó divat egymásnak feszülő ellentétét több megoldással is kezeli: a papíralapú ékszerek közel 100%-ban komposztálhatók vagy éppen papírként újrahasznosíthatók, így nem terhelik a környezetet életciklusuk végén.
A tárgyak másik csoportját – a „Terülj, terülj asztalkám” elnevezésű korábbi munkájának folytatásaként – azok a bútorok képezik, melyek anyaga egyrészt egyedi tervezésű, időtálló keményfa, másrészt különleges technikával készült textil használt kerékpárbelsőkből. Ezzel a kombinációval olyan irodai tárolókat alakított ki, amelyekkel személyre szabhatóan követhető le az íróasztal, a munkakörnyezet változása, miközben a fenntarthatatlan környezeti folyamatok legfőbb okára, a túlfogyasztásra utal jelzés értékűen, hiszen rugalmasságának köszönhetően úgy tud elnyelni meglepően sok tárgyat, mint a mesebeli folyton tele lévő fazék.
LAB_B_103 - A Budapesti Metropolitan Egyetem Textiltervező MA szakos hallgatóinak diplomakiállítása
Megnyitó: 2020. október 19. (hétfő) 18:00
Megnyitja: Oltai Kata, művészettörténész, kurátor
FISE Galéria, 2020. október 18 – október 29.
Megtekinthető 2020. október 29-ig, hétfőtől-péntekig 13-18 óra között.
Kiállítók: Devecsei Mónika (Minó), Komár Sabrina, Márföldi Dóra, Tóth Dominika, Varnyú Dorina
Vezető tanárok: Baráth Hajnal, Papp Anett
Kurátor : Uhl Gabriella
Kurátori csapat : Anderco Kinga, Böjthe Emőke, Farkas Luca Sára, Kutas Alexandra, Németh Kitti, Sárközi Barbara, Szabados Julianna, Tardi Zsuzsanna, Uhlár Kamilla - METU Design és Művésztmenedzsment MA
A Budapesti Metropolitan Egyetem végzős Divat- és Textiltervezés MA szakos hallgatóinak kiállítása egyszerre anyagkísérleti laboratórium és az összetartás és összetartozás példája. A diplomamunka alkotási folyamatában létrejött művek kísérletet tesznek olyan szigetek megteremtésére, amelyek törékeny világunk túlélését segítik. Hol vágyott utópikus állapotot, hol konkrét eredményeket bemutatva rekonstruálják darabjaira hullott világunkat.
A tárlat atmoszférája arra ösztönöz, hogy ne csak látogatóként legyünk jelen. Menjünk vissza oda, ahol megszületettek a művek. Gondolatban kiszakadunk a kiállítási térből térből, kifutunk a mezőre, visszatérünk. Fekszünk a fűben, ujjaink közt bogarak, sáros hamu; összemorzsoljuk őket. Nézzük, ahogy a kiszáradt földek lángokban állnak, ég a határ. Együtt tocsogunk a hóban. A leheletünk gomolyogva száll fel. Sodorja a felhőket a szél .... A közös világ kigondolása és felépítése nemcsak az alkotásokban jelenik meg, hanem a tárlat az egyetem szakjai közötti szoros együttműködés eredményeként jött létre, ahol a design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatók, a kiállítás kurátoraiként, arra törekedtek, hogy segítsék kibontani, megmutatkozni az alkotói folyamtokba kódolt üzeneteket.
Újraindul a munkaPAD rovat!
Ebben a sorozatban betekintünk tagjaink privát kis alkotó-közegébe, ahol az ötletből terv, a tervből termék, tárgy, alkotás születik!
Ez a téma most talán különös aktualitással is bír, reméljük, csupa érdekes dolgot tudunk mutatni!
Válaszadó: Elek Ágnes, textiltervező művész
Mikor tudsz a legjobban dolgozni? Melyik napszak a legtermékenyebb számodra?
Sajnos nem rendelkezem kifejezetten fixen meghatározott alkotó idővel. Ha van egy-két szabad órám, szigorúan a család és a munka után, csak akkor tudok leülni alkotni. Nagyon szeretem, ha este elcsendesedik a ház és akkor éjszakába nyúló végtelen szabadság és nyugalom teremt erre alkalmat.
De fejben folyamatosan tervezek, szövök, varrok, technikai problémák megoldásain gondolkozom.
Melyik a tervezés-kivitelezés során legtöbbet használt tárgyad? (Ha a számítógép, akkor mondj egy másodikat is!)
Ceruza, filc és általában mindenféle innen-onnan talált újrahasznosított papír. A legjobb tervek általában borítékokon, bevásárló cetliken születnek.
Mi inspirál leginkább?
Nagyon sok dolog inspirál, elsősorban az ötéves kisfiam, aki rengeteg témát szolgáltat a gyerekeknek és a fiataloknak szóló műhelyünk, a Kacs műhely számára is. A foglalkozásokra és tanításokra készülve, mindig találok egy-egy olyan pontot, amit tovább gondolva egy új tervezési folyamatba be tudok építeni. De olyan triviális, viszont nagyon fontos munkafolyamatok is inspirálnak, mint a mosogatás, a mosás, főzés vagy a kertben való ültetés.
Melyik serkentőszer csúszik jobban munka mellé: kávé vagy tea? Esetleg rum?
A kávét még nem sikerült semmivel se pótolnom, egyszerűen imádom.
Hogyan és mi által tudsz továbblendülni, ha elakadtál egy folyamat során?
Ha elakadtam egy folyamatban, akkor azt félrerakom, kvázi elengedem és a megoldás később a legváratlanabb pillanatban és helyen érkezik, sokszor a korábbi elvárásaimat meghaladó módon, de az sem ritka, hogy álmomban kapok rá választ.
Hallgatsz-e zenét, esetleg rádiót munka közben? Ha igen, mit? Ha nem, akkor?
Mostanában podcasteket szoktam hallgatni, gasztrónomia, társadalomtörténet, filozófia és vallástörténet, vagy éppen fenntarthatósági és környezetvédelmi témában.
Mi hiányzik leginkább az asztalodról, hogy jobban menjen a munka? Minek örülnél igazán?/
Nagyon szeretnék egy szövőszéket, de az sajnos nem fér el az asztalomon. De azért ha valaki megajándékozna eggyel, találnék neki helyet...
Többet találhattok az említett foglalkozásokról a KACS Műhely oldalán.
Sallay Anna, Tóth Barbara és Zámori Zsófia textiltervező művészek Élettér című kiállítása
A kiállítást Doromby Mária, Ferenczy Noémi-díjas textilművész nyitja meg.
Megnyitó: 2019. november 26.-án kedden 18 órakor.
Megtekinthető 2019. december 6-ig, hétfőtől-péntekig 13-18 óra között
https://www.facebook.com/events/3386588774745708/
Élettér/Living space
Sallay Anna – textiltervező művész
Életterünk tárgyai igen fontosak mindennapjainkban. A bőrből készültek különösen kedvesek. Szeretjük, mert élettel teli, lélegzik, öregszik, akárcsak mi. Megmunkálás közben szinte saját akaratából formálódik véglegesre. A táskáim bőrfelületén összefutó vonalak a természetben létező struktúrák, útvonalak kusza kapcsolódását idézi.
Tóth Barbara – textiltervező művész
A kiállításra készült mintákat a négy évvel ezelőtti Pestről vidékre való költözés ihlette. Kezdetben nagyon idegen volt számára ez a változás, talán fél év is eltelt, mire észrevette, hogy egyre könnyebben alkalmazkodik a kisvárosi környezethez. A napi 30 perces séta a vonat állomásra eleinte fáradalmas volt, aztán észrevette a jótékony hatásait. Később egy kutya gazdájává válhatott, ezáltal vele még többet sétált, felfedezte a közeli erdőt, tavakat. A séták alatt virágokat, leveleket, apró növényeket gyűjtögetett, amiket lepréselt és digitalizált. A préselt növények adták a minták alapját, melyeket tapétára, belső térbe tervezett.
Zámori Zsófia - textiltervező művész
Hétköznapi cselekvéseimhez különböző terek kapcsolhatók. Ha az egyes tevékenységeimet vizsgáljuk, az életem minden kisebb területén speciálisan mozgok. Például, ha egyedül eszem, más területet használok a konyhában, mint mikor az egész család együtt ebédel. De vannak saját tereim a nappaliban, a fürdőben, sőt a közös ágyunkban is. Ha metrózok, elfoglalok egy részt a kocsiban; hogyha a moziban ülök, a székem a terem. Mikor gyalog megyek valahová, az utcán is van egy kihasított rész, amit csak én használok.
Cselekmények, terek – színtér; élettér.
Rákmelók - Beliczay Zsófia kiállítása.
A kiállítást Mészáros Zsuzska építész nyitja meg.
Megnyitó: 2019. október 22-én, kedden 18 órakor.
Megtekinthető 2019. november 8-ig, hétfőtől-péntekig 13-18 óra között!
Rákmelók
A főként prevenciós munkák keletkezése az elmúlt másfél éves időszakot öleli fel. A kiállítás ötlete a Onkológia Intézet falai között született, és a vénásan transzportált gyógyszerek, kezelések és műtétek mellékhatásainak köszönhetően váltak vizuálisan is látható alkotásokká.
Papp Anett és Zachar Viktória textilművészek kiállítása
IDŐZÍTÉS
Megnyitó: 2018. június 5-én kedden 19 órakor
A kiállítást megnyitja: Póczos Valéria
A két textilművész a szövött rendszerek komplexitásával foglalkozik.
Viktória moduláris szőnyeg kollekciója újrahasznosított gyapjúfilc. A Moly sorozat inspirációját a különböző molylepkék szárnyainak felépítésének, formáinak vizsgálata adja. A természetből származó formai kialakítások a kötött anyagok szerkezetével kombinálódik, mely során egy sorosan összekapcsolható struktúra jött létre.
Anett munkái növényi alapúak, a természeti erők és a tudatos emberi erők mezsgyéjét tapogatják. A kérdés az, milyen mértékben közelíthetők egymáshoz világunk organikus és absztrakt rendszerei. A két elem látszólagos ellentétként van jelen, annak szerveződő, szövedékszerű egységei adaptálódnak a szövés fogalmába.
Megtekinthető 2018. június 15-ig a Galéria nyitvatartási idejében, hétfőtől péntekig 13 és18 óra között
A Facebook-esemény ITT érhető el.
Zámori Zsófi asztalánál
Mutasd az asztalod, én megmondom!
munkaPAD rovatunkban bemutatjuk hol és hogyan dolgoznak tagjaink, elmesélik és megmutatják hol lesz az ötletből terv, a tervből tárgy, termék, alkotás, és ehhez a folyamathoz mi minden egyéb társul még.
Válaszadó: Zámori Zsófia – textiltervező
Mikor tudsz a legjobban dolgozni? Melyik napszak a legtermékenyebb számodra?
Alapvetően szeretek korán kelni, nem vagyok bagoly típus, ezért a délelőttök a legaktívabb időszakok. Ha nagyon nem jön az ihlet, akkor kínomban mindenféle nagyon fontos dologgal kezdek foglalkozni pl: mosok, rendet rakok, összerendezem a család 100 pár zokniját... Ha nagy a rend a lakásban, az nem csak a rendszeretetemet mutatja sajnos.
Melyik a tervezés-kivitelezés során legtöbbet használt tárgyad?
Papír, ceruza, festék, szita, szövőszék, fonal, barkács szerszámok, építkezési anyagok (az Obi-ból bármi).... Mivel a textilesek mindent textilnek tekintenek, ezért szinte bármi előfordulhat nálam. Szeretek kísérletezni alternatív anyagokkal. Most 50 méter láncot kényszerítek térdre éppen.
Mi inspirál leginkább?
Sablonok: a természetben előforduló rendszerek, a szerkezetek, a hagyományos technikák - ebből rengeteg van, tervezőtársak munkája. Legfontosabb egyébként maga az anyag, amivel épp dolgozom: mit lehet vele csinálni, meddig lehet elmenni, mit bír el, mit enged? Ha megvan az alapgondolat és megtaláltam hozzá az megfelelő anyagot, onnantól kitágul a lehetőségek spektruma.
Melyik serkentőszer csúszik jobban munka mellé: kávé vagy tea? Esetleg rum?
Nem is tudom. Olyan ez mint a zoknipárosítás. Ha megy a munka, nem kell semmi. Ha nem megy, jöhet bármi.
Hogyan és mi által tudsz továbblendülni, ha elakadtál egy folyamat során?
Megbeszélem valakivel, akinek bízom a fantáziájában. Nem csak szakmabeli jöhet szóba, például a közgazdász férjem, akinek nincs sok türelme a művészethez, nagyon pontos kritikákat tud megfogalmazni.
Hallgatsz-e zenét, esetleg rádiót munka közben? Ha igen, mit? Ha nem, akkor?
Ritkán hallgatok valamit, nem tudok koncentrálni a gondolataimra zene mellett. Akkor hallgatok hangoskönyvet, komolyzenét, Kispált, ZAZt, afrikai törzsi zenét, funkyt, ha már minden ki van találva és csak a kivitelezés van hátra.
Mi hiányzik leginkább az asztalodról, hogy jobban menjen a munka? Minek örülnél igazán?
Egy még nagyobb asztal, vagy kettő, tele kisgépekkel.
Zsófiról és munkáiról többet itt találhattok: www.behance.net/zszamori
FONALZÓ /// FISE textil kiállítás az Óbudai Kulturális Központban
FINISSZÁZS - beszélgetés, tárlatvezetés, kiadvány
2021. december 3. 18 órától
FB-esemény ITT
Megnyitó 2021 november 5. péntek, 18 óra.
A kiállítást megnyitja: Garami Gréta művészettörténész
A megnyitón közreműködik: Rosinflux T. Bali kortárs zeneszerző - húrinstalláció
Megtekinthető 2021. december 3-ig, 9-16 óra között, a programok függvényében.
A FISE textiltervezői ez alkalommal az Óbudai Kulturális Központban (1032 Budapest, San Marco u. 81.) mutatkoznak be, olyan különleges válogatást mutatva be, amelyben a munkák inkább határátlépések a képző- és iparművészet, a hagyományos és kísérleti, digitális technikák között. Így a textil felülete többé válik puszta anyagnál, hordozófelület lesz új üzenetek számára, amelyek akár múlt, jelen és jövő között is értelmezhetőek.
Kiállító művészek: Elek Ágnes, Győrbíró Csenge, Herényi Blanka, Kárpáti Judit Eszter (Ejtech), Kiss Lúcia, Kovács Móni, Márföldi Dóra, Papp Anett, Tóth Dominika, Tsur Dorina, Véssey Panni, Zachar Viktória
A FONALZÓ kiállítás megvalósulását az NKA támogatta.
- 1 / 3
- következő ›